Pri svojem delu s pari v Svetovalnici opažam povečan trend stresa in iz njega izvirajočih frustracij in čustvenih stisk, ker parom zmanjka časa za kvalitetno delovanje na vseh področjih udejstvovanja. Namreč, dan vsakega od nas ima 24 ur. In vse te ure je potrebno nameniti in razdeliti na posamezne segmente, ki nam bolj ali manj veliko pomenijo, a so nujni in nepogrešljivi. Večino dneva prebijejo zaposleni na delovnem mestu, saj nekateri delodajalci zahtevajo delovnik tudi več kot predpisanih osem ur na dan. Tako zaposleni prihajajo domov ob poznih večernih urah in skorajda nimajo kvalitetnega časa za ukvarjanje s svojimi otroki in partnerji. Posledično se na privatni oziroma družinski sferi generirajo nesporazumi in neizpolnjene obljube, to zopet povzroča stisko, ki jo oseba s seboj odnese naslednje jutro na delovno mesto.
Iz opažene osebnostne stiske posameznikov in zaradi zahtev delodajalcev, s katerimi sem v stikih, sem oblikovala koncept ZDRAVEGA PODJETJA, skozi katerega svetujem zdravim podjetjem, kako razviti “posluh” za svoje zaposlene in sicer za oblikovanje zdravih in kvalitetnih odnosov na delovnem oziroma poslovnem področju kot tudi na privatnem. Kajti, celovita osebnost, ki se zaveda svojih poslovnih kompetenc je lahko uspešna pri izvrševanju svojih delovnih nalog ob predpogoju, da ima doma oziroma v družinskem krogu urejene razmere in medsebojne odnose. Če zaposleni premišljuje med delovnim časom o tem, da se že cel teden krega s svojo ženo, ki mu očita, da jo zapostavlja in ne izpolnjuje obljub ter da ni naredil domačih nalog s svojima osnovnošolskima nadebudnežema, je odmaknjen od realnih poslovnih izzivov, zamišljen med delovnim časom išče rešitve za svoj zakon in kako naj se približa otrokoma, posledično ne izvaja svojih delovnih obveznosti kot se pričakuje in zahteva. Začarani krog je sklenjen.
Ko podjetje prisluhne tudi tovrstnim težavam, ki smo jim vsi prej kot slej izpostavljeni in mislim, da nihče v neki fazi poslovnega dokazovanja in delovanja ni izvzet, potem lahko svojim zaposlenim ponudi rešitve v obliki PREDAVANJ in DELAVNIC, kot tudi individualnih svetovanj. Zdravi zaposlovalci, ki negujejo odnose v podjetju in jim je mar, da se zaposleni počutijo slišane in sprejete, se lahko odločijo, da jih motivirajo tudi tako, da jim ponudijo in investirajo v določena izobraževanja glede urejanja komunikacije in odnosov na delovnem mestu kot tudi oblikovanje zadovoljujočih odnosov v privatni sferi družine, kjer se oblikuje specifična družinska dinamika.
Tole je nekaj dejavnikov, ki vplivajo na motiviranje in zadrževanje ključnih zaposlenih v podjetju:
- Pomagajte zaposlenim uspeti, osebnostno rasti. Omogočite jim, da se v okviru podjetja in na račun podjetja udeležijo predavanj, ki jih vodim Melita Kuhar in sodelavec Matjaž Ahac, na katerih se spoznajo s tehnikami reševanja partnerskih in družinskih nesoglasij ter kako lastne potrebe uveljaviti skozi partnersko in družinsko zdravo komunikacijo ter kako vse to skupaj uspešno vgraditi v delovno uspešnost.
- Naj bo delo zabavno. Kje pa piše, da se je treba v podjetju zgolj naprezati in biti neprestano v časovni stiski? Zaposlene naj nadrejeni primerno pohvalijo in nagradijo. Vzpodbudo potrebujemo vsi, zakaj ne bi mojih predavaj znotraj koncepta ZDRAVEGA PODJETJA namenili tudi ozaveščanju pomena primerno sproščene in spoštljive poslovne klime med zaposlenimi. To je izrednega pomena za doseganje še bolj uspešnih poslovnih rezultatov saj se zaposleni počutijo slišane in upoštevane.
- Da, vaši zaposleni imajo svoje privatno življenje. Dobro ravnotežje med zasebnim in službenim življenjem predstavlja za vašega zaposlenega prednost in dobrobit na delovnem mestu. Povečuje se delež zaposlenih, ki uspeha v življenju ne vidijo zgolj v finančnem temveč v kakovostnem in zadovoljnem privatnem življenju. Raziskave potrjujejo, da večje razumevanje zasebnega življenja zaposlenih s strani vodstva prinaša tudi njihovo večjo pripadnost.
Seveda je dejavnikov, ki vplivajo na motivacijo zaposlenih in njihovo angažiranost v delovnem procesu še več. Pomembno je poudariti, da je tudi na vodstvu podjetja, da razume, da ljudje potrebujejo počitek in čas, ki je namenjen njim in njihovim družinam.
Prelivanje nerešenih konfliktov in nesporazumov, ki so nastali v službi in njihovo prenašanje domov ter obratno, je ogrožujoče za zdrav in stabilen odnos zaposlenega do svojega dela. S razvojem ozaveščanja pomena oblikovanja in gradnje zdravih odnosov doma in v službi pridobimo celostno razvitega in zadovoljnega posameznika, ki s polno energije pristopa k poslovnim izzivom ter zna tudi doma dejavno in ljubeče oblikovati partnerski odnos in biti ljubeč ter pozoren starš. Ker zaposleni so tudi starši, so možje in so žene, so ljudje, ki imajo njim lastne potrebe in interese.
O tem in še čem se pogovarjamo in delamo na predavanjih in delavnicah ZDRAVEGA PODJETJA, seveda po koncu predavanj nudim tudi hitro svetovanje na kritična vprašanja. Če zaposleni želi nadaljevati individualna osebnostna, partnerka ali starševska svetovanja, se seveda lahko naroči pri Meliti.
Podjetja, ki se zavedajo pomena razvoja komunikacijskih veščin ne zgolj na delovnem področju temveč tudi kako deluje njihov zaposleni doma, ki zjutraj pride nasmejan in zadovoljen v službo, vedo, da se tovrstna investicija izplača. Na več nivojih oblikujemo win-win situacije. Saj za to gre tudi v zdravem poslovnem svetu kajne?
Pridružite se pogovoru