ZAPISI IN RAZMIŠLJANJA

skodelice-za-caj2.jpg

Skodelice za čaj

S pojmom »skodelice za čaj« se žargonsko imenuje ljudi, predvsem mlade, ki so rezultat vzgoje, ko so starši skušali svojim otrokom prihraniti neprijetne izkušnje in so jih vedno v vsem razumeli, jih podpirali in bili na splošno priznani kot fantastični starši. Žal se je izkazalo, da na otroke povsem orientirani starši delajo veliko škodo razvoju samostojnosti in samozavesti otroka, ki sčasoma odrašča in išče perfektnost in tudi v službi pričakuje, da mu bodo vsi pritrjevali in ga hvalili. Ne, v službi te nihče ne pohvali in ti ne zaploska, če narediš nekaj kar je samoumevno za določeno delovno mesto in je skladno z delovnimi procesi za katere si določen.

Skodelice za čaj so ljudje, generacija med dvajsetim in tridesetim letom, ki je povsem občutljiva in krhka (zato tudi porcelanske skodelice za čaj, ki se zelo hitro lahko strejo) in doživijo zlom takoj, ko nekaj ni po njihovo.

Starši želijo za svoje otroke, da bi bili srečni. S tem jim ne dovolijo, da bi sami odraščajoči otroci in kasneje mladi odrasli skusili svojo dozo neuspeha, poraza, bolečine in kar je še življenjskih preizkušenj, ki krepijo posameznika in njegovo osebnost. Kajti, velja, da šele skozi bolečino in žalost, skozi poraze dejansko sebe spoznamo, kdo smo, koliko smo močni in sebi s premagovanjem porazov lahko dokažemo, da marsikaj več zmoremo, kot smo sprva menili. Pri tem moramo dati starše, ki postanejo histerični ob prvi omembi nečesa, kar njihovega odraslega otroka boli, na stran in se začeti osamosvajati, predvsem čustveno in osebnostno. S tem omogočimo skritim potencialom, da prikukajo na plan in v tem lahko občutimo zavedanje odgovornosti, kar je zelo pomembno tudi za kvalitetno delo v službi in pri iskanju zaposlitve. Ker ne obstaja oseba, ki ne bi v življenju skusila poraza, pomembno je predvsem to, kako se je z njim spopadla in kaj se je iz tega naučila.

Dragi delodajalci, ob razgovorih bodite poleg vsega ostalega pozorni tudi na to, v kakšni družini je  mladi iskalec zaposlitve odraščal, kakšen je njegov odnos do staršev in obratno, kako govori o starših (pohvalno, ljubeče, jezno, ignorantsko), kako opiše svoje otroštvo, kaj ga je veselilo v otroštvu in puberteti. Vprašanj, ki odkrijejo kakšen družinski vzorec in odnos od dela ima bodoči delavec, je seveda še mnogo več. Za nasvet in pomoč se lahko obrnete na mene, telefonska številka 031 666 168.

Melita KuharSkodelice za čaj
Deli to objavo

Pridružite se pogovoru

Sorodne objave